Vrazova ulica 1
9240 Ljutomer
Namen najdaljše kolesarske poti je promocija kolesarjenja z gorskimi kolesi po naravnih in turističnih znamenitostih Prlekije. Slovenska turnokolesarska pot, ki ima 41 etap ne zajema kolesarskih in planinskih poti skozi Prlekijo. Najbolj se približa Prlekiji s 27 in 28. etapo v Gorišnici in Sakušaku. Etapa po Prlekiji je v razliki od ostalih etap krožna, s predvidenim začetkom v Ljutomeru na Glavnem trgu in podaljšano povezavo do Tinekovega broda na reki Muri. To omogoča kolesarjem, da jo lahko začnejo in končajo kjerkoli v celotni trasi. Povezana pa je z nadaljevanjem na naslednjo etapo v Prekmurje. Etapa je izdelana tako, da povezuje obstoječe označene planinske in pohodne poti lokalnih planinskih društev.
Razdalja | 92,7 km |
Najmanjša nadmorska višina | 173 m |
Največja nadmorska višina | 327 m |
Skupni vzpon | 905 m |
Skupni spust | 907 m |
Težavnost | Zelo zahtevno |
Opis poti | Razgibana pot, 30% asfaltna cesta, ostalo makadam in gozdne poti |
Predlagamo uporabo GPS naprave, saj pot na terenu ni označena. Datoteka .GPX se nahaja v prilogi.
Če želimo, lahko kadarkoli tudi skrenemo z glavne poti, si ogledamo še kaj, kar nas vabi z oznakami (stolp na Gomili, največji klopotec na svetu v Hermancih, otok ljubezni, Babičov mlin, Čebelarski muzej, hipodrom, lončarstvo Žuman...) in se brez težav spet vrnemo na začrtano traso.
Predvidena izhodiščna točka je Glavni trg v Ljutomeru od koder se po utrjeni kolesarski poti peljemo do Cezanjevec in naprej do Gajševskega jezera, kjer nas prevzame narava in spokojnost. Nadaljujemo do Radoslavec, kjer se vozimo ob spremstvu nasadov jablan. Obiščemo Malo Nedeljo, kjer si lahko privoščimo postanek in se okrepčamo. Po želji si lahko ogledamo tudi rojstno hišo dr. Karola Grossmanna v Drakovcih, pionirja slovenskega filma. Nadaljujemo vožnjo v hrib do razglednega stolpa na Gomili, ki je posvečen izumitelju Janezu Puhu, na katerega se lahko povzpnemo. S stolpa se odpira lep razgled od Slovenskih goric, Murskega polja pa vse do Ptujskega polja, Haloz, Boča, Donačke, Maclja in Pohorja. Po spočitih očeh se odpravimo naprej skozi okoliške vasi vse do Svetega Tomaža, kjer si lahko med potjo ogledate tudi klečaje. To so vinske kleti in hrami, ki izvirajo iz 18. in 19. stoletja. Pot nadaljujemo skozi mesto Ormož, ki ponuja številne možnosti za turistične oglede. Prispemo do manjših krajev, kjer se prepletajo asfaltna, makadamska in gozdna cesta. Uživamo ob čudovitih razgledih na skrbno obdelana polja in gorice. Dih jemajoči Hum in Kog nas s svojo slikovito podobo ne pustita ravnodušne. Sledi vzpon do Hermancev, kjer si lahko ogledamo največji klopotec na svetu (vetrnica meri 20,58 cm, posamezno kladivo pa je težko 20kg). Sledi vzpon na Jeruzalem, ki s svojim svetim imenom, prekrasnimi razgledi in odličnimi vini vabi vse, ki se želijo odmakniti od mestnega vrveža in vdihniti svež zrak. Sledi spust do Šiponovega brega, kjer se med terasastimi vinogradi spustimo v Gresovščak. Tam nas pozdravi Vinoreja Kaučič, kjer se lahko okrepčamo. Sledi vožnja mimo Ljutomerskih ribnikov in do mesta Ljutomer, kjer se krožna pot konča. Po želji se lahko odpravimo še skozi Cven in Moto do Tinekovega broda, ki nas lahko popelje preko Mure.
Trasa je primerna za celodnevni izlet za dobro pripravljene kolesarje. Priporoča se uporaba gorskih ali treking koles. Pot je neprimerna za cestna kolesa.
Trasa: Ljutomer – Cezanjevci – Grabe – Radoslavci – Godemarci – Mala Nedelja – Moravci v Slov. goricah – Senčak pri Juršincih – Gomila – Bodkovci – Bratislavci – Rucmanci – Rakovci – Koračice – Sveti Tomaž – Zagorje – Mala vas pri Ormožu – Sejanci – Gornji Ključarovci – Žvab – Runeč – Stanovno – Dobrovščak – Lešnica – Dobrava – Ormož – Pušenci – Hum pri Ormožu – Šalovci – Godeninci – Vodranci – Jastrebci – Kog – Gomila pri Kogu – Hermanci – Rinčetova graba – Ilovci – Miklavž pri Ormožu – Jeruzalem – Železne Dveri – Gresovščak – Slamnjak – Ljutomer – Cven – Mota – Tinekov brod