Vrazova ulica 1
9240 Ljutomer
Javni sklad Republike Slovenije za kulturne dejavnosti, območna izpostava Ljutomer, in Občina Ljutomer sta osrednjo občinsko proslavo ob kulturnem prazniku pripravila v petek, 5. februarja 2016, v Domu kulture v Ljutomeru. Občina Ljutomer se vsako leto v sklopu kulturnega praznika spomni največjega slovenskega jezikoslovca dr. Franca Miklošiča, katerega odlikovanja prejmejo zaslužni posamezniki in društva za udejstvovanje na kulturnem področju. Županja Občine Ljutomer mag. Olga Karba je tokrat Miklošičeva priznanja podelila Branku Koštiju iz Male Nedelje za dolgoletno uspešno delovanje na področju ljubiteljske kulture ter Bogomirju Hericu z Grlave in Zvonku Mavriču iz Stročje vas za dolgoletno aktivno delovanje na glasbenem področju. Najvišje odlikovanje Občine Ljutomer ob kulturnem prazniku – Miklošičevo nagrado – je prejela Marija Vaupotič iz Noršincev pri Ljutomeru za dolgoletno skrb in ohranjanje kulturne dediščine. Vaupotičeva je lastnica hiše v Radomerščaku pri Ljutomeru, v kateri se je leta 1813 rodil Miklošič. Vaupotičevi so vsa leta vlagali v hišo in jo temeljito obnovili, Mariji pa so tokrat Miklošičevo nagrado podelili za njeno dolgoletno skrb in ohranjanje kulturne dediščine.
Slavnostni govornik na prireditvi je bil pevec, pevovodja, umetniški vodja Ljutomerskega okteta in dobitnik Miklošičevega priznanja za leto 2014 mag. Dušan Prelog. Govoril je o zanemarjanju slovenskega jezika, predvsem v znanstvenih krogih, dotaknil pa se je tudi glasbenega področja. »Večina glasbenikov in muzikologov slovensko glasbeno identiteto vidi nedvomno globoko zasidrano v srednjeevropski prostor. A pri tem ne gre za težje po globalizaciji, saj pri tem osnovni kriterij ni uniformiranost glasbenega izraza, temveč iskanja skupnega v različnem,« je dejal Prelog, ki je na prisotne v dvorani apeliral naj ohranjajo slovensko ljudsko glasbo tudi v prihodnje. Zbranim je na slovesnosti spregovorila tudi ljutomerska županja: »Lokalna skupnost smo ljudje, ki tukaj živimo. Je veselje, ki ga skupaj doživljamo, so uspehi, ki so vsak dan pred nami in si jih skupaj lahko pripišemo. Zato niso dovolj samo pločniki, ceste, šole, vrtci, javna razsvetljava ali kaj podobnega. Bistveno je, da smo povezani in z neoprijemljivimi razsežnostmi človeške duše. In prleška duša je nekaj enkratnega.«
Kulturni program poimenovan Ko se korenin zavemo… je režirala Cilka Jakelj, povezovala pa Mira Rebernik Žižek. Na oder so stopili član folklorne skupine Leščeček Veržej Marko Rus, ženska vokalna skupina Illumina KD Orfej Ljutomer in folklorna skupina KTD Babinci.