Vrazova ulica 1
9240 Ljutomer
Županja Občine Ljutomer in koordinatorka projekta mag. Olga Karba, ministrica za okolje in prostor Irena Majcen ter predstavnica nadzora Metka Pavčič, direktorica podjetja IEI, so v ponedeljek, 30. novembra 2015, na novinarskim konferenci v Golarjevi hiši v Ljutomeru predstavile zaključevanje projekta Oskrba s pitno vodo Pomurja – sistem C ter spregovorile o doseženih rezultatih in učinkih te pomembne naložbe v sodoben vodovodni sistem tako za občane, sodelujoče občine kot tudi za širšo regijo.
Ministrica Majcnova je poudarila, da je treba za uspešno izvedbo projekta najprej dobro pripraviti vso potrebno dokumentacijo in potem nadaljnje sodelovanje vseh deležnikov. »Pri tem projektu gre za zagotovitev čiste pitne vode za skupaj 10.000 novih prebivalcev, skupaj približno 37.000. Med drugim je bilo izgrajenih 172 kilometrov vodovodnega in 21 kilometrov kanalizacijskega omrežja. Celoten projekt pa je bil vreden dobrih 49 milijonov evrov,« je dejala Majcnova.
Projekt Oskrba s pitno vodo Pomurja – sistem C je povezal osem prleških občin, Ljutomer kot nosilno občino projekta ter občine Sveti Jurij ob Ščavnici, Apače, Križevci, Gornja Radgona, Radenci, Veržej in Razkrižje. Glavni učinek projekta, ki se približuje koncu, je izboljšanje kakovosti in zagotavljanje zanesljive oskrbe prebivalcev s pitno vodo na območju vseh osmih sodelujočih občin. Gradbena dela na vseh sklopih projekta so zaključena, novozgrajeni objekti in vodovodni ter kanalizacijski sistemi pa bodo kmalu dani v uporabo. V sklopu projekta so uredili štiri vodne vire v Lukavcih, Moti, Podgradu in Segovcih ter zgradili sodobno vodovodno omrežje s pripadajočimi vodohrani in prečrpalnimi postajami. V Občinah Ljutomer in Apače so dogradili tudi sistem odvajanja in čiščenja odpadne vode, vključno z nadgradnjo čistilne naprave Apače, kar bo zmanjšalo onesnaževanje okolja, zaščitilo podzemne in površinske vode ter še dodatno izboljšalo kakovost življenja občanov.
Koordinatorica projekta, županja občine Ljutomer mag. Olga Karba, je poudarila: »Sistem C je finančno in izvedbeno največji posamezen naložbeni projekt v Prlekiji ter obenem projekt z daleč najvidnejšim neposrednim vplivom na kakovost življenja ljudi, ki se bo dotaknil 30.000 prebivalcev in zato s svojim poslanstvom tudi absolutno upraviči svojo ceno in vse potrebne napore. To je največji podvig, ki smo ga prleške občine izpeljale skupaj in ga bomo še peljali skupaj v naslednjih letih, vsaj dokler ne dosežemo vsebinskih ciljev projekta, torej predvsem učinkovito skupno upravljanje z novo infrastrukturo in doseganje visoke vključitve občank in občanov vseh občin na novo omrežje«. Ob tem se je županja posebej zahvalila izvajalcem, ki so dobro opravili delo in jim stali ob strani takrat, ko so imeli težave z zamiki s plačili. Zahvalila se je predvsem občanom, ki so izkazali razumevanje za posege v prostor, mnogi izmed njih so dali na razpolago celo svoja zemljišča in brez kakršnega koli oklevanja podpisali služnosti.
Projekt Oskrba s pitno vodo Pomurja – sistem C delno financira Evropska unija, in sicer iz Kohezijskega sklada.