Vrazova ulica 1
9240 Ljutomer
15. julij 2015 – Na novinarski konferenci projekta »Oskrba s pitno vodo Pomurja – sistem C«, ki je potekal v županatu Mestne hiše Ljutomer, sta županja nosilne občine projekta, občine Ljutomer, mag. Olga Karba, in predstavnik nadzora, univ. dipl. inž. grad. Željko Blažeka, prokurist podjetja IEI d. o.o., predstavila pregled aktualnega stanja s stališča sodelujočih občin, izvajalcev in inženirja. Projekt se počasi zaključuje, obenem pa se sooča s težavami zaradi neplačevanja sofinancerjev – Ministrstva RS za okolje in prostor ter Vodnega sklada.
V projektu sodeluje osem občin: Apače, Gornja Radgona, Križevci, Ljutomer, Radenci, Razkrižje, Sveti Jurij ob Ščavnici in Veržej. Tako mag. Olga Karba kot univ. dipl. inž. gradb. Željko Blažeka sta na novinarski konferenci poudarila, da ima projekt izjemen pomen za vse sodelujoče občine, obenem pa, da prihaja pri izvajanju del do težav zaradi neplačil. Izvajalci v tem času pospešujejo zaključevanje del znotraj posameznih sklopov za možnost realizacije projekta kot celote v letu 2015, vendar pa, kot je dejala županja na novinarski konferenci obstaja nevarnost, da projekt ne bo zaključen do konca leta, če država ne bo poskrbela za redna plačila svojega dela, ki morajo prav tako biti izvedena v roku in do konca projekta.
Županja nosilne občine projekta je še posebej poudarila, da je treba za kakovostno, redno in v roku izvedeno delo zagotoviti poplačila zapadlih obveznosti. Zaradi počasnega procesiranja zahtevkov oziroma refundiranja sredstev s strani države (Ministrstvo RS za okolje in prostor, Vodni sklad) je bila nosilna občina primorana najeti kratkoročni premostitveni kredit v višini treh milijonov evrov ob soglasju drugih sodelujočih občin, kredit je namenjen plačilu zapadlih situacij izvajalcev na vseh sklopih projekta.
Dodatne aktivnosti na projektu pa nastajajo tudi zaradi dodatnega razpisa za izgradnjo transportnega vodovoda Križevci – Sveti Jurij ob Ščavnici – Odsek 2, s katerim se bo zagotovila funkcionalnost projekta.
Zaključne aktivnosti pri gradnji se sicer izvajajo in bližajo koncu, na celotnem projektu je realiziranih 80 do 90 odstotkov gradnje, ponekod pa je že zaključena. Finančna realizacija pa je približno 60-odstotna.
Skupni naložbeni stroški projekta sicer znašajo 49.375.566 evrov. Iz Kohezijskega sklada je za sofinanciranje namenjenih 31.063.133,56 evra, s strani MOP-a 5.658.200,04 evra, iz Vodnega sklada 1.982.682,40 evra, s proračunov sodelujočih občin pa 9.671.550 evrov.