Vrazova ulica 1
9240 Ljutomer
Društvo pljučnih in alergijskih bolnikov Slovenije bo v sodelovanju s Slovensko zvezo za javno zdravje, okolje in tobačno kontrolo obeležilo DAN BREZ CIGARETE in DAN BOJA PROTI RAKU z akcijo ''Zamenjaj cigareto za smuti'', ki bo v soboto, 4. februarja 2023, potekala v centru Supernova Qulandia Maribor. Najdete nas nasproti lekarne.
Med 10. in 16. uro boste mimoidoči v zameno za cigareto dobili smuti. Ob tem pa vam bodo strokovnjaki izmerili pljučno kapaciteto in prisotnost ogljikovega monoksida v izdihanem zraku. Po navedbah NIJZ [1] tobačni dim vsebuje več kot 7.000 različnih kemičnih snovi, okoli 70 jih povzroča raka, na stotine pa jih je škodljivih zdravju, med njimi tudi ogljikov monoksid.
Na dogodku vam bodo strokovnjaki tudi pojasnili, kaj rezultati meritev povedo o vaših pljučih ter podali osnovne informacije o škodljivih učinkih kajenja in uporabe tobačnih izdelkov, ter se z vami pogovorili zakaj je pomembno, da to razvado opustite in kje poiskati pomoč pri opuščanju. Starši pa boste izvedeli katere so nove oblike tobačnih izdelkov, s katerimi se pogosto srečujejo tudi otroci. Mogoče ste jih že videli v otrokovem nahrbtniku ali žepu, pa niste vedeli, da gre za tobačne izdelke.
Vabljeni vsi, ki želite opustiti kajenje oz. prenehati z uporabo drugih tobačnih izdelkov, prav tako pa tudi kadilci, ki se za ta korak še niste odločili, pa vas skrbi za zdravje pljuč. Posebej ste vabljeni starši, ki vas skrbi in zanima katere nikotinske izdelke uporabljajo mladostniki.
Tudi manj nevarni izdelki ogrožajo zdravje
Vsako leto 31. januarja obeležujemo DAN BREZ CIGARETE in 4. februarja SVETOVNI DAN BOJA PROTI RAKU. Na omenjena dneva Društvo spodbuja kadilce in uporabnike drugih tobačnih izdelkov, naj opustijo kajenje in rabo tobačnih izdelkov ter elektronskih cigaret.
Društvo opozarja na hiter razvoj in širjenje uporabe novih tobačnih izdelkov, kamor prištevamo elektronske cigarete, uparjalnike in izdelke, ki segrevajo tobak ter nikotinske izdelke. Med slednjimi so najbolj zaskrbljujoče nikotinske vrečke. Proizvajalci pogosto reklamirajo nove izdelke kot manj nevarne, a tudi ti ogrožajo posameznikovo zdravje. Društvo spodbuja in ozavešča uporabnike tobaka in drugih izdelkov, kako koristno je rabo vseh teh izdelkov opustiti. Velik poudarek društvo daje na mlade, ki jih z izobraževanjem spodbuja, naj s kajenjem oziroma uporabo novih tobačni izdelkov sploh ne pričnejo.
Zaradi posledic uporabe tobačnih izdelkov v Sloveniji vsak teden umre 60 ljudi
Kajenje tobaka ter uporaba drugih tobačnih in povezanih izdelkov škodljivo vpliva na zdravje posameznika, saj prizadene celotno telo, predvsem pa škodljivo vpliva na pljuča, srce in ožilje. Pri uporabnih tobaka in tobačnih izdelkov se pojavijo številne kronične bolezni in rakava obolenja, ki bistveno zmanjšujejo kakovost življenja in skrajšajo kadilčevo preživetje. Umrljivost kadilcev je trikrat višja kot umrljivost nekadilcev. V Sloveniji zaradi posledic uporabe tobačnih izdelkov v povprečju vsak teden umre 60 ljudi, kar pomeni skoraj 9 smrti dnevno oz. več kot 3.000 na leto. Število smrti zaradi tobaka je letno višje kot zaradi vseh nesreč (vključno s prometnimi), samomorov, alkohola, prepovedanih drog in AIDS-a skupaj. [2]
Opustitev kajenja in uporabe drugih tobačnih in povezanih izdelkov prinese številne koristi za zdravje vsem, tudi tistim, ki že vrsto let kadijo. Težave z dihanjem se zmanjšajo, kašelj se umirja. Izboljša se telesna zmogljivost, saj se izboljša oskrba telesa s kisikom. Zmanjša se tveganje za nastanek oz. napredovanje kroničnih bolezni dihal. Zmanjša se tveganje za nastanek srčnega infarkta in možganske kapi. Zmanjša se tveganje za nastanek raka grla, pljuč in sečnega mehurja tj. rakavih obolenj, ki so povezana s kajenjem.
Podatki kažejo, da se razširjenost kajenja v Sloveniji zmanjšuje, žal pa se raba drugih tobačnih izdelkov in povezanih izdelkov zlasti med mladimi povečuje. Po zadnjih podatkih iz leta 2020 kadi petina odraslih prebivalcev Slovenije.[3] Vlada Republike Slovenije je maja 2022 sprejela Strategijo ''Za Slovenijo brez tobaka 2022-2030'' za zmanjševanje posledic rabe tobaka. Dolgoročna vizija in glavni cilj strategije predvideva, da bi se v delež uporabnikov tobačnih izdelkov do leta 2030 zmanjšal na 12 %, leta 2040 pa naj bi bil ta delež manjši od 5 %.
Mnogi posamezniki težko prenehajo s kajenjem, še posebej, če poskušajo kajenje opustiti sami. Vsem kadilcem in uporabnikom drugih tobačnih izdelkov, ki želijo to razvado opustiti, svetujemo, da se vključijo v številne brezplačne programe za opuščanje kajenja v Sloveniji.
O društvu
Društvo pljučnih in alergijskih bolnikov Slovenije je nevladna humanitarna organizacija, ki združuje bolnike z boleznimi dihal in alergijskimi boleznimi, njihove svojce in zdravstvene delavce na območju celotne Slovenije. Deluje že 30 let in ima 3.200 članov. Poslanstvo društva je izboljšati kakovost življenja oseb s kroničnimi boleznimi dihal in alergij, in prizadevanje za zmanjšanje le teh, prav tako pa tudi omiliti (ekonomske in socialne) posledice bolezni za obolele in njihove družine. Glavne naloge društva so posredovanje stališč bolnikov javnosti, sodelovanje v rehabilitaciji ljudi z boleznimi dihal in alergijami, prizadevanje za boljšo komunikacijo med bolniki in zdravstvenim osebjem, izmenjevanje znanja in izkušenj ter skrb za enakost zdravja pri nas.